X
یکشنبه, ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ ۱۰:۴۸ ۴۳
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   شهرستانها   بین الملل   وزارتخانه  
 معدن   تجارت   آموزش و پژوهش   استان  
 صنعت   شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها  
 طبقه بندی نشده  
چچ
چراغ معدن طلا در خمین روشن است

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان مرکزی:

چراغ معدن طلا در خمین روشن است

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان مرکزی گفت: معدن طلای خمین کارکرد و اثربخشی مثبتی در اشتغال بومی‌ها و فعالیت‌های اجتماعی دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مرکزی ،سید کمال فدایی فروتن در گفت‌وگو با همشهری آنلاین اظهار کرد: زرمعدن خمین در حال حاضر تنها معدن طلای استان مرکزی است که از سال ۹۳ فعال بوده و واحد فرآوری آن از سال ۹۷ آغاز به کار کرده است.

وی افزود: این معدن دارای سه پروانه بهره برداری در یک مجموعه است و در این معدن سولفیدی به روش هیپ لیچینگ کان سنگ طلا استخراج می‌شود.

فدایی فروتن افزود: همان طور که در پروانه بهره‌برداری معدن درج شده ظرفیت معدن حدود ۳۰۰ هزار تن در سال است که به ازای هر تن مواد معدنی استخراج شده یک و نیم ppm طلا استخراج می‌شود. اما نمی‌توان این میزان را قطعی دانست چرا که با توجه به شکل و محل قرارگیری سنگ معدنی ممکن است میزان طلای استخراج شده کاهش یابد.

وی اظهار کرد: بیش از ۴۲۰ نفر به طور مستقیم در این معدن در حال فعالیت هستند که ۹۰ درصد از این افراد از بومی‌های خود شهرستان خمین و روستاهای اطراف هستند که در واحدهای مختلف از جمله استخراج، حمل و فرآوری مشغول به کار هستند.

فدایی فروتن گفت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی و خدماتی از جمله خرید، حمل و نقل و غیره معدن طلا در شهرستان خمین و توسط بومی‌های این شهر انجام می‌شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان مرکزی تصریح کرد: طبق گزارش‌هایی که به دست ما رسیده این معدن تاکنون هیچ گونه حقوق یا مالیات معوقه‌ای نداشته و در وضعیت‌های اجتماعی و بحرانی چون شیوع کرونا و ارائه کمک‌های اجتماعی به افراد درگیر اعتیاد نقش پررنگی را ایفا کرده است.

وی افزود: این معدن در زمینه اقتصادی و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم و فعالیت‌های اجتماعی نقش مثبتی در منطقه داشته است.

فدایی فروتن بیان کرد: روشی که برای استخراج طلا در این معدن استفاده می‌شود، کاملا علمی و فنی بوده و از آن جا که شهرستان خمین منطقه کم آبی است در استخراج طلا از این معدن به جای روش تانک لیچ از هیپ لیچ استفاده می‌شود که کمترین میزان آب در آن مصرف شده و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه است.

وی تنها مسأله این معدن را بالابودن هزینه‌های تولید عنوان کرد و افزود: تیم تحقیقاتی و آزمایشگاه‌ها و دستگاه‌های این معدن به روز بوده و در این زمینه مشکلی وجود ندارد. با توجه به تحریم‌های موجود تنها مشکل این معدن بالابودن قیمت ماشین آلات معدنی و هزینه قطعات و لوازم یدکی است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان مرکزی گفت: از آن جا که تاکنون از اداره کل محیط زیست استان مرکزی هیچ گونه گزارش منفی در خصوص فعالیت‌های زیست محیطی این معدن به ما گزارش نشده می‌توان گفت این معدن تاکنون در رعایت استانداردهای زیست محیطی عملکرد مناسبی داشته است.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 4.4414380391439
Query time: 3.6768584251404