جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان مرکزی

استان مرکزی
   
 
  • آرامش نسبی بر صنعت استان حاکم است

   رییس سازمان صمت استان مرکزی:

   آرامش نسبی بر صنعت استان حاکم است

   آرامش نسبی بر صنعت استان حاکم است

   رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: با اقدامات صورت گرفته آرامش نسبی بر صنعت استان حاکم است.

   به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت ، معدن وتجارت استان مرکزی ، محمدرضا حاجی‌پور در نشست مطبوعاتی معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی، با بیان اینکه سال 97 سال سختی برای تولید بود، افزود: با وجود همه مشکلات در بحث تامین ارز، مواد اولیه و تحریم‌ها مجموعه مدیریتی استان مرکزی با هماهنگی و پیگیری لازم اقدامات موثری را به انجام رساندند به طوری که استان در بحث احیای واحدهای صنعتی غیرفعال و راکد رتبه اول کشور را کسب کرد.

   وی تصریح کرد: در سال گذشته به جهت تامین مواد اولیه واحدهای صنعتی و تولیدی به واسطه تفویض اختیار صورت گرفته به استان‌ها، سه هزار و 950 فقره درخواست ثبت سفارش به استان ارسال شد که سه هزار و 720 فقره تعیین تکلیف شد و از موارد تعیین تکلیف شده، سه هزار و 600 مورد مربوط به درخواست مواد اولیه واحدهای تولیدی و مابقی نیز در حوزه بازرگانی بوده است.

   حاجی‌پور با اشاره به وجود 230 طرح بالای 60 درصد پیشرفت در استان مرکزی افزود: ارزش این تعداد طرح 2 هزار و 691 میلیارد تومان است که تکمیل آنها زمینه اشتغال برای هزار و 100 را ایجاد می‌کند.

   وی اولویت وزارت صمت در سال 98 را رسیدگی به حوزه نساجی و لوازم خانگی دانست و گفت: استان مرکزی نیز دارای واحدهای صنعتی در حوزه نساجی و لوازم خانگی است که کمک به این واحدها در دستور کار قرار دارد، همچنین در بحث مدیریت هدفمند واردات، به منظور رونق تولید واحدهای تولیدی و صنعتی داخل کشور محصولاتی که امکان تولید آنها در داخل کشور وجود دارد مدیریت می‌شود تا ضمن حمایت از تولید داخل اشتغال نیز حفظ و صیانت شود.

   رییس سازمان صمت استان مرکزی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری نسبت به حفظ اشتغال و تولید در کشور دستگاه‌های اجرایی را ملزم به رفع مشکلات صنایع دانست و افزود: سازمان در سال جاری تمرکز بر رونق تولید، رفع موانع تولید، توسعه بخش معدن، تکمیل زنجیره تولید و ایجاد ارزش افزوده در حوزه معدن دنبال می‌کند.

   وی اضافه کرد: 562 پروانه بهره‌برداری معدن که شامل 36 نوع ماده معدنی می‌شود، در استان مرکزی صادر شده است که البته استان دارای 43 نوع ماده معدنی است که بحث اکتشاف این مواد در دستور کار قرار دارد.

   حاجی‌پور توجه به صنایع دانش‌بنیان و تولیدات محصولات صادرات‌محور، تحقق صادرات یک میلیارد و 200 میلیون دلاری در سال 98 و تعمیق همکاری‌ها با 15 کشور همسایه را از جمله اهداف سال جاری سازمان دانست و گفت: بحث رونق تولید در سال رونق تولید با جدیت دنبال و وضعیت صنایع رصد می‌شود و حتی طرح شناسایی توانمندی تولید داخل و عارضه‌یابی صنایع نیز در سال گذشته انجام گرفت که نتایج آن به زودی استخراج می‌شود.

   وی با تاکید بر اینکه طرح موضوعاتی مبنی بر اینکه وضعیت صنعت استان مرکزی نامطلوب است صحت ندارد، افزود: شرایط مدیریت شده است و حتی طبق گزارش شورای عالی امنیت کشور استان مرکزی در بحث اعتراضات کارگری از رتبه هشتم در سال 96 به رتبه 30 در سال 97 رسیده است و یکی از بارزترین بازگشت‌ها و احیای واحد صنعتی، شرکت آونگان است که پس از 7 سال پس از ورشکستگی در سال گذشته یکی از خطوط به تولید نشست و در حال حاضر 70 نفر مشغول به کار هستند و آرامش نسبی بر صنعت استان حاکم است.

   حاجی‌پور با اشاره به رویکرد حمایتی استان از صنایع گفت: سال گذشته به منظور جلوگیری از تعطیلی واحدها و صنایع پایین‌دستی آلومینیوم حدود 160 واحد از شرایط بحرانی و رکود خارج شدند.

   وی با بیان اینکه واحدهای صنعتی به روز، با کیفیت و تنوع محصولاتی عمر مفید محصول را افزایش می‌دهد و بی توجهی به این موضوع واحد تولیدی را محکوم به شکست خواهد کرد، اظهار کرد: یکی از ابزارهای تولید کیفی استقرار واحدهای تحقیق و توسعه در صنایع است، تعداد صنایع دارای این واحد در سال 92، 52 شرکت بوده است، اما با توجه به این موضوع رتبه 28 استان مرکزی در سال 94 به رتبه سوم در سال 95 رسید و در حال حاضر 160 شرکت دارای این واحد هستند و در سال 98 افزایش این تعداد به 200 واحد تحقیق و توسعه هدفگذاری شده است.

   رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در خصوص مقابله به موضوع احتکار تصریح کرد: تلاش بر این است که آمار تمامی تولیدات و محصولات استان در سامانه جامع انبارها ثبت شود که ثبت در سامانه واحدها را ازموضوع احتکار مبرا می‌کند. سال گذشته 40 هزار مورد بازرسی انجام و 2 هزار و 352 فقره پرونده تشکیل شد و 603 مورد گشت مشترک نیز انجام گرفت.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 3,708,796
تعداد بازدید امروز : 1,031
آخرین به روزرسانی : 15:26  1398/02/30