جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان مرکزی

استان مرکزی
   
 
  • رشد 40 درصدی صادارت به عراق

   مشاور معاون اول رئیس جمهوری دراراک:

   رشد 40 درصدی صادارت به عراق

   رشد 40 درصدی صادارت به عراق

   مسئول گسترش روابط اقتصادی ایران با کشور عراق و سوریه با بیان اینکه معاون اول رئیس جمهور بهمن ماه امسال به سوریه سفر می‌کند گفت: صادرات ایران به کشور عراق سال به سال افزایش داشته است.

   به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت ، معدن وتجارت استان مرکزی ، حسن دانایی‌فر در جریان سفر به اراک و بازدید از شرکتهای ماشین‌سازی و صلا بیان کرد: استان مرکزی قطب و قلب اقتصادی کشور است و مردم از ضررهای اقتصادی و آسیب‌های زیست‌محیطی این صنایع متاثر می‌شوند و حتی از این استقرار انتفاع بالایی نمی‌برند.

   وی با بیان اینکه استقرار صنایع در اراک و استان مرکزی با محوریت نگاه توسعه اقتصادی در داخل و خارج از کشور بوده است، افزود: برای توسعه اقتصادی باید طرح داشت، واحدهای صنعتی موتور محرک اقتصاد کشور است، اما برای حرکت به سمت توسعه باید در قالب برنامه حرکت کرد.

   دانایی‌فر تصریح کرد: استفاده از امکانات ضعیف است، اما طرح این ضعف‌ها راهگشا نیست بلکه باید با همفکری مسیر توسعه و پیشرفت را در پیش گرفت، ایران در مجاورت خود بازار عراق را در اختیار دارد که امروز صادرات نفت آن به بیش از 4 میلیون بشکه در روز رسیده است.

   مشاور معاون اول رئیس جمهور گفت: حداقل برآورد برای بازسازی عراق بیش از 300 میلیارد دلار و برای سوریه 200 میلیارد دلار است که رقم کمی نیست، ایران ظرفیت لازم را برای پیشرفت دارد که نیاز است با یک سازماندهی و برنامه‌ریزی مناسب در این راستا موفقیت‌های لازم را کسب کنیم و در مسیر بازسازی این دو کشور گام بردارد.

   دانایی‌فر با اشاره به فشارهای اخیر آمریکایی‌ها به عراق برای قطع ارتباط در بخش انرژی با ایران،گفت: ایرانی‌ها با یک اقدام هوشمندانه عراق را در بحث انرژی به خود وابسته کرده‌اند و امروز عراقی‌ها 40 درصد تولید انرژی‌شان از طریق ایران تامین می‌کنند.

   وی اضافه کرد: در بخش خودروسازی ادعای عراقی‌های بر این است که اگر ارتباط خود را با ایران قطع کنند هفت هزار کارگر آنها بیکار خواهد شد، که این موضوع نشان‌دهنده این است که با یک برنامه‌ریزی درست می‌توان اقدامات مناسب را با وجود تمام فشارهای از سوی آمریکا انجام داد.

   مسئول گسترش روابط اقتصادی ایران با کشورهای عراق و سوریه تصریح کرد: میزان صادرات ایران به عراق تا به امروز بیش از 40 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته، به طوریکه سال گذشته میزان صادرات 6.4 میلیارد دلار بوده است و امسال انتظار داریم به بیش از 8.1 میلیارد دلار برسد.

   دانایی‌فر ادامه داد: برخی از شرکت‌ها درگیر مشکلاتی هستند که می‌توان حق را به آنها داد،نیاز است در این راستا قطعا با همفکری می‌توان در مسیر توسعه حرکت کرد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 3,748,577
تعداد بازدید امروز : 1,617
آخرین به روزرسانی : 12:21  1398/03/28