جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان مرکزی

استان مرکزی
   
 
  • حضور فعال واحدهای تولیدی استان مرکزی در بازارهای عراق و سوریه

   در جریان سقر مشاور معاون اول رئییس جمهور به اراک مطرح شد :

   حضور فعال واحدهای تولیدی استان مرکزی در بازارهای عراق و سوریه

   حضور فعال واحدهای تولیدی استان مرکزی در بازارهای عراق و سوریه

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: صادرات استان به کشور عراق در مدت ۹ ماهه امسال ۱۸۹ میلیون دلار بوده که ۲۶ درصد صادرات استان را تشکیل می‌دهد.

   به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان مرکزی ، محمدرضا حاجی‌پور ، در حاشیه جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان مرکزی که با حضور دانایی فر مشاور معاون اول رئیس جمهور و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه برگزار شد اظهار داشت: این نشست به منظور صادرات و توسعه صادرات به کشورهای عراق و سوریه برگزار شده است .

   وی افزود: در 9 ماهه امسال میزان صادرات کل کشور بالغ بر 33 میلیارد دلار بوده که تقریبا 7 میلیارد دلار آن به کشور عراق بوده و بیانگر این است که بازار خوبی را درحال حاضر در عراق داریم و باید به آن توجه ویژه داشته باشیم.

   رئیس صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تصریح کرد: به لحاظ درصدی هم 21 درصد از کل صادرات کشور به کشور عراق بوده است.

   حاجی‌پور بیان کرد: استان مرکزی هم با توجه به ظرفیت‌هایی که در حوزه تولید محصولات و کالاهای مورد نیاز کشورهای همسایه دارد، در 9 ماهه امسال بالغ بر 750 میلیون دلار صادرات داشته که عمده آن به کشورهای عراق، افغانستان و ترکیه بوده که مجموع صادراتی که بالغ بر 200 میلیون دلار از این میزان به کشورهای عرای و سوریه بوده است.

   وی ادامه داد: صادرات استان به کشور عراق در مدت 9 ماهه امسال 189 میلیون دلار بوده که 26 درصد صادرات استان را تشکیل می‌دهد.

   رئیس صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی عنوان کرد: همین عامل نشان می‌دهد که عراق یکی از کشورهای اصلی است که در بحث توسعه بازار و صادرات می‌تواند برای استان مرکزی دارای اهمیت باشد و مد نظر قرار گیرد.

   حاجی‌پور اضافه کرد: عمده کالاهایی که به این کشور صادر شده، مواد غذایی، قطعات خودرو، مصالح ساختمانی، شیشه، سیمان و گچ بوده است.

   وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده درراستای سهولت فعالیت صنعتگران گفت: یکی از موضوعاتی که درحال حاضر برای توسعه صادرات در استان و کشور دنبال می‌کنیم، بحث میزهای صادراتی است که در سازمان توسعه تجارت انجام شده، درحال حاضر در استان مرکزی با توجه به ظرفیت‌هایی که در بخش‌های مختلف تولیدی دارد، شاهد 6 میز صادراتی در این استان هستیم که می‌توانند زمینه حضور موثر واحدهای صنعتی و تولیدی ما در کشورهای هدف را داشته باشند، در کنار آن از ظرفیت سازمان توسعه تجارت نهایت استفاده را می‌بریم و در کشورهای همسایه، سی آی اس و آسیای میانه هم با توجه به بازاریابی‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که در کمیته امور مشترک بین‌الملل در اتاق بازرگانی و سازمان صنعت، معدن و تجارت و استانداری تشکیل شده با یک برنامه‌ریزی منسجم شاهد توسعه صادرات در مجموعه استان هستیم.

   رئیس صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با اشاره به این که صادرات استان سال گذشته از مرز یک میلیارد دلار گذشت گفت: امسال هم یک میلیارد و 200 میلیون دلار را در برنامه داریم که امیدواریم از مرز آن عبور کنیم با توجه به این که رتبه نخست کشور را در تنوع تولیدات داریم.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 3,748,402
تعداد بازدید امروز : 1,442
آخرین به روزرسانی : 12:21  1398/03/28