جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان مرکزی(آزمایشی)

استان مرکزی
   
 
  • ایجاد پژوهشکده سنگ در استان مرکزی ضروری است

   ایجاد پژوهشکده سنگ در استان مرکزی ضروری است

    ایجاد پژوهشکده سنگ در استان مرکزی ضروری است

   نماینده محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی برندسازی را نیاز صنعت سنگ دانست و بر لزوم راه اندازی پژوهشکده سنگ در استان مرکزی تاکید کرد.

   به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، حجت الاسلام علیرضا سلیمی در اولین میز سنگ کشور که در حاشیه نمایشگاه بین المللی سنگ در محلات برگزار شد، ضمن برشمردن مشکلات صنعت سنگ گفت: در چند بخش در صنعت سنگ مشکلاتی وجود دارد یکی از این بخشها، بخش تولید است و یا چرخه تولید کامل نیست یا تولیدات ما صادرات محور نیستند . علیرغم اینکه در تولید دارای رتبه سوم هستیم ولی متاسفانه سهم ما از بازارهای جهانی سنگ یک درصد است که دلایل این امر هزینه بالای تولید، مالیات و برخی قوانین دست و پاگیر بوده و البته برخی از موانع هم در دست ما نیست و از بیرون به ما تحمیل می شود.

   عضو ناظر شورای سیاست گذاری سنگ استان مرکزی آموزش را یکی از نیازهای صنعت سنگ نامید و گفت: هزینه تمام شده تولید بالاست و قرار بوده ۳۰ درصد از طریق افزایش بهره وری تولید را سامان دهیم ولی این امکان محقق نشده است و به این خاطر است که تولید ما به پژوهش و دانشگاه خود را نیازمند ندیده و از آن استفاده نکرده است و مصداق این مسئله عدم وجود شرکت های دانش بنیان در این حوزه و نبود مرکز رشد جهت ارتقای سطح دانش تولید کنندگان و صادرکنندگان است که به این صنعت ضربه وارد کرده است.

   سلیمی در ادامه کیفیت پایین استخراج را از دیگر معضلات این صنعت دانست و افزود: با توجه به اینکه در بخش ماشین آلات استخراج از دنیا عقب هستیم لذا کیفیت استخراج و بهره برداری سنگ در کشور پایین بوده و این امر ما را از گردونه رقابت با کشورهای دیگر خارج نموده است و دلیل این امر عدم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به بخش واردات ماشین آلات است که به همین دلیل فناوری ما به روز نشده است.

   وی در خصوص صادرات نیز گفت: ما باید بتوانیم بازار سنگ خام را در دست گرفته و در زمینه فرآوری نیز پیشرفت کنیم و باید هر دو بخش را همزمان پیش برد. عدم وجود مشوق های صادراتی در بخش سنگ و آشنایی در حد صفر با بازار از دیگر معضلات این صنعت در بخش صادرات است که باید با کمک رایزنان اقتصادی کشورمان کار تولید و تولیدات صادرات محور را تسهیل کرده و بازارهای هدف را بدرستی شناسایی کنیم .

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 3,632,556
تعداد بازدید امروز : 417
آخرین به روزرسانی : 16:11  1398/01/01