جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان مرکزی

استان مرکزی
   
 
  • 900 میلیون دلار کالا از استان مرکزی به خارج کشور صادر شده است

   استاندارمرکزی:

   900 میلیون دلار کالا از استان مرکزی به خارج کشور صادر شده است

   900 میلیون دلار کالا از استان مرکزی به خارج کشور صادر شده است

   استاندار مرکزی گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون، 900 میلیون دلار کالا از این استان به خارج از کشور صادر شده است.

   به گزارش ایرنا، سید علی آقازاده روز شنبه در همایش توسعه صادرات، چالش ها و الزامات در استان مرکزی افزود: این کالاها به 72 کشور جهان از جمله افغانستان، ترکیه، عراق، پاکستان، تاجیکستان، ایتالیا، ترکمنستان، سومالی، روسیه، ارمنستان، قزاقستان، بلغارستان، صادر شده است.
   وی ادامه داد: در یازده ماه امسال، 348 میلیون دلار کالا به این استان وارد شده است که این مهم نشان از مثبت بودن تراز تجاری این استان با وجود تنگناهای اقتصادی است.
   استاندار مرکزی گفت: 50 تا 60 میلیون دلار کالاهای صادر شده از این استان به خارج از کشور در حوزه کشاورزی و مابقی در زمینه صنعت بوده است که این مهم نشان از پویایی صنعت در استان دارد.
   آقازاده پیش بینی کرد: صادرات کالا از این استان تا پایان سال جاری به مرز یک میلیارد دلار می رسد که این مهم افتخاری برای استان محسوب می شود.
   وی گفت: امسال با وجود همه تنگناهای اقتصادی، سیاسی و توطئه های دشمنان با درایت و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابلاغ و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی صادرات کالا از کشور و استان مرکزی به خارج از کشور افزایش یافت.
   استاندار مرکزی افزود: در زمینه سرمایه گذاری خارجی نیز در این استان برنامه های مناسبی صورت گرفته و اکنون زمینه سرمایه گذاری برای 400 مگاوات انرژی پاک با حجم سرمایه گذاری یک هزار و 600 میلیارد تومان در استان فراهم شده است.
   آقازاده پیش بینی کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده سال آینده زمینه سرمایه گذاری یک میلیارد دلار معادل مجموع سرمایه گذاری خارجی40 سال گذشته در استان مرکزی؛ فراهم شده است.
   وی ادامه داد: سرمایه گذاری در حوزه ساخت خودرو و قطعات جانبی از جمله زمینه های سرمایه گذاری خارجی سال آینده در استان مرکزی است که شهرستان های اراک، ساوه، خمین از مزیت های این سرمایه گذاری بهره مند می شوند.
   نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: صادرات ضامن تداوم حیات بنگاه های اقتصادی، حفظ مشتریان و حضور آنها در بازار های جهانی است که با پذیرش این مهم، رویکرد تولید باید به تولید صادرات محور تغییر یابد.
   علی اکبر کریمی افزود: امسال با وجود برخی مشکلات تراز تجاری کشور در هشت ماه سال حدود چهار میلیارد دلار و در 10 ماه 6 میلیارد دلار بود که نیاز است ضمن کنترل واردات برای افزایش صادرات کالا، برنامه ریزی شود.
   نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون نظام بانکی کشور با راهبردهای صادرات فاصله دارد و تولیدکنندگان با وجود تسهیلات با نرخ سود 24 درصد؛ توان رقابت با کالاهای خارجی را ندارند.
   کریمی ثبات نظام ارزی را از دیگر عوامل موثر در حوزه افزایش صادرات کالا دانست و گفت: سال 91 با وجود رشد 300 درصدی قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی در کشور، نه تنها تاثیری در افزایش صادرات کشور به چشم خورد، بلکه کاهش صادرات را نیز شاهد بودیم.
   وی ادامه داد: کاهش پول ملی زمانی افزایش صادرات را به همراه دارد که زیر ساخت های صادرات در کشور فراهم باشد که این مهم، نیازمند برنامه ریزی راهبردی است.
   نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: بخش عمده کالاهای صادراتی کشور به صورت خام صادر می شود که این امر در ارزش آفرینی اقتصادی کشور، تاثیر نامناسب دارد.
   کریمی یاد آور شد: در هشت ماه امسال، 32 میلیارد و 420 میلیون دلار کالا به کشور وارد شده و 28 میلیارد و 490 میلیون دلار کالا از کشور به خارج صادر شده است.
   وی ادامه داد: 700 میلیون دلار کالا در هشت ماه امسال از استان مرکزی به خارج از کشور صادر شده است که این نشان از ظرفیت ها استان و انجام اقدام های مناسب در زمینه صادرات بوده است.
   نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به ظرفیت های استان مرکزی هدفگذاری صادرات یک میلیارد دلاری برای این استان قابل دست یابی است.
   کریمی ایجاد شرکت های بزرگ و تخصصی را از جمله راهکارهای افزایش صادرات در استان مرکزی عنوان کرد و گفت: با ایجاد این شرکت ها و اجرای برنامه های صادراتی به صورت تخصصی می توان زمینه صادرات و افزایش اشتغال در استان را فراهم کرد.
   وی از تصویب اختصاص یک هزار میلیارد تومان در بودجه سال آینده برای تهاتر بدهی های صادرکنندگان و تولیدکنندگان با دولت خبر داد و افزود: تولیدکنندگان و صادرکنندگان می توانند بر این اساس، مطالبات خود را با بدهی هایشان تهاتر کنند.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در این همایش گفت: اجرای سند توسعه صادرات سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری از برنامه های اولویت دار این سازمان در حوزه صادرات است.
   محمدرضا حاجی پور افزود: دولت تدبیر و امید برای افزایش صادرات و اشتغال در کشور، توسعه بازارهای خارجی را با ایجاد معاونت های اقتصادی در وزارت خارجه و سفارتخانه ها در دستور کار خود قرار داده است.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: یک هزار و 500 میلیارد تومان در بودجه سال آینده برای حمایت از صادرات و توسعه بازارهای خارجی به بخش جوایز صادراتی اختصاص یافته است.
   حاجی پور خاطر نشان کرد: دولت برای افزایش کیفیت و رقابت پذیری کالاهای داخلی 50 هزار میلیارد ریال در بودجه سال آینده به بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی اختصاص داده است.
   وی ادامه داد: اکنون در راستای افزایش صادرات و حضور کالاهای تولید داخل در بازارهای جهانی 35 واحد مدیریت صادرات در کشور فعالیت می کنند که یک پنجم معادل هفت واحد از این شرکت ها در استان مرکزی حضور دارند.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: اکنون پنج میز صادراتی از جمله صادرات انار، گل و گیاه زینتی، عایق های رطوبتی، و آلومینیوم با توجه به ظرفیت های تولیدی به این استان اختصاص یافته است و ایجاد میز صادراتی خدمت فنی و مهندسی نیز در دستور کار این سازمان قرار دارد.
   حاجی پور ایجاد مراکز تجاری در بازارهای هدف و تخصصی سازی صادرات را از جمله راهکارهای افزایش صادرات دانست و افزود: ایجاد شرکت ها و مراکز تجاری با توجه به اولویت ها نیازهای بازارهای هدف نقش مهمی در افزایش صادرات و حضور در بازار کشورهای مختلف برعهده دارد.
   رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی نیز گفت: اکنون ایران یک درصد جمعیت و یک درصد سرزمین های جهان را به خود اختصاص داده است در صورتی که مزیت های و زیر ساخت های تولیدی و صادراتی کشور چند برابر متوسط جهانی آن است.
   منوچهر توسطی افزود: افزایش صادرات کشور نیازمند حمایت دولت از صادر کنندگان، حضور منسجم در بازارهای جهانی و تسهیل در فعالیت های صادراتی است.
   رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی گفت: درآمدهای نفتی تعادل تجارت در کشور را بر هم زده است و تا زمانی که نگاه و اتکا به درآمد نفتی وجود دارد، به سایر حوزه ها توجه نمی شود.
   وی ادامه داد: یک میلیارد صادرات، 2 میلیارد درآمد داخلی و هزاران شغل را به همراه دارد که دولت برای رفع مشکل اشتغال و اقتصاد باید نگاه ویژه به این حوزه داشته باشد.
   رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک و استان مرکزی نیز گفت: کارگروهی به ریاست استاندار مرکزی و دبیری این دانشگاه برا ایجاد تحول در دانشگاه آزاد اسلامی این استان تشکیل شده است که افزایش ارتباط صنعت و دانشگاه یکی از جمله وظایف این کارگروه است.
   عباسعلی حیدری افزود: اکنون 12 واحد دانشگاهی با 800 عضو هیات علمی تمام وقت در دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی فعالیت می کنند.
   در پایان این نشست تفاهمنامه همکاری برای گسترش فعالیت های آموزشی، پژوهشی و اقتصادی بین دانشگاه آزاد اسلامی و اتاق بازرگانی استان مرکزی منعقد شد.
   استان مرکزی به عنوان چهارمین قطب صنعت کشور بیش از 2 هزار و 900 واحد صنعتی دارد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 3,708,948
تعداد بازدید امروز : 1,183
آخرین به روزرسانی : 15:26  1398/02/30